WENDRUSZ po mazursku znaczy wędrowiec. To zobowiązuje.

Wyruszyliśmy więc na kolejną ciekawą wycieczkę po regionie, by poszerzyć swoje horyzonty i zainspirować się. Odwiedziliśmy Mrągowo i dwa tamtejsze muzea, zwiedziliśmy okolicę, wstąpiliśmy także na chwilę do Mikołajek i Giżycka.

Muzeum w mrągowskim ratuszu, oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, prezentuje unikalną na skalę województwa i największą wystawę archeologiczno - historyczną „Mrągowo i ziemia mrągowska od zarania dziejów po czasy współczesne”. Eksponowane są na niej zabytki archeologiczne, które do tej pory spoczywały głęboko w archiwach olsztyńskiego zamku. Można było je oglądać jedynie na rycinach książek, a stanowią one najstarsze i najcenniejsze świadectwa historii ziem nie tylko mrągowskiej, ale giżyckiej, węgorzewskiej i przyległych – sztylety, kamienne siekierki i topory, groty, miecze, naszyjniki, szpile, fibule, naczynia gliniane. Zobaczyć też można złoty i srebrny rzymski skarb - depozyt z jeziora Nidajno oraz makiety osady i potyczki wojsk Zakonu Krzyżackiego ze staropruskim plemieniem Galindów. Jest także kącik dla dzieci, gdzie nasze wendruszątko Zuzia z zapałem ucierała ziarno na mąkę na kamiennym żarnie, testowała prehistoryczne narzędzia i sprawdzała miękkość zwierzęcych futer.

Odwiedziliśmy również Muzeum Sprzętu Wojskowego, gdzie na ogromnej przestrzeni znajduje się największa w północno-wschodniej części polski kolekcja sprawnych pojazdów wojskowych, milicyjnych i pożarniczych.

Wracając wstąpiliśmy też do parku im. Gen. Sikorskiego i wzgórza Jaenike, by dotrzeć tamtejszymi ścieżkami historycznymi i przyrodniczymi do zabytkowej Wieży Bismarcka z 1906 roku i modernistycznej wieży ciśnień. W drodze powrotnej, której przyświecał nam magicznie księżyc w pełni, wstąpiliśmy na krótki spacer po Mikołajkach.

Niektórzy kolejnego dnia zwiedzili również Galerię Sztuki Schron Giżycko na placu Grunwaldzkim, gdzie znajduje się kolekcja dzieł sztuki malarstwa, grafiki, rzeźby i fotografii. Stamtąd można zejść do schronu przeciwlotniczego powstałego w 1944 r.. i obejrzeć ekspozycję obrazującą historię dawnego Lötzen - Giżycka.

Zapraszamy do galerii na stronie facebook gdzie znajdziesz ponad 70 zdjęć z wyprawy:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=309690708418367&set=pcb.309694001751371