Operacja JU188
2023-04-15 - Kal, Jezioro Mamry

 Operacja "Ju 188" zakończyła się sukcesem.

 Przypomnijmy, że zimą 1944/45 do jeziora Mamry wpadł dwusilnikowy niemiecki Junkers Ju 188, samolot rozpoznawczy dalekiego zasięgu. W roku 1961 wydobyto go na brzeg i zezłomowano.
 Maszyny oczywiście nie traktowano wtedy jako zabytku. Nikt nie pokusił się o ustalenie przyczyn katastrofy, nazwisk lotników, ustalenia misji jaką samolot wykonywał, nikt nie określił jednostki, do której należał. Nam na podstawie kompleksowych badań w archiwach, w literaturze, w terenie i rozmów ze świadkami niemal się to już udało. Nasze ustalenia są wprost sensacyjne. Okazało się, że do katastrofy Ju 188 mógł przyczynić się jeden z największych sowieckich asów myśliwskich, a to nie koniec rewelacji...
  Uwieńczeniem naszej pracy było dzisiejsze spotkanie w Kalu-Rybaczówce, niegdysiejszym miejscu wydobycia płatowca. Słusznie zakładaliśmy, że na dnie jeziora nadal znajdują się jego pozostałości. Odnaleźliśmy wiele z nich, liczne elementy sygnowane niemieckimi napisami i kodami producentów. Wśród znalezisk były łuski z broni pokładowej.
 Poszukiwania zakrojone były na szeroką skalę. Podczas badań wspierali nas zaprzyjaźnieni nurkowie, ekspert od techniki lotniczej i inni. Relacje z naszych poszukiwań zdawało radio i dziennikarze z Gazety Olsztyńskiej. 
 Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu:
 - Adam Kowalski
 - Anna Dymkowska-Kowalska
 - Barbara Chludzinska
 - Łukasz Ćwiek
 - Kurs Mazury
 - Paweł Paruch
 - Robert Dubaj
 - Stowarzyszenie Historyczne "Piska Pozycja Ryglowa"
 - Stowarzyszenie "Arys" Orzysz 
 - Sekcja nurków "Wendrusz"
 - Stanisław Gałecki
 - Tomasz Sowiński

Zdjęcia: Anna Dymkowska-Kowalska, Łukasz Ćwiek, Paweł Paruch, Wendrusz

Film zmontowany przez ekipę Kurs Mazury - Operacja Ju 188, 15.04.2023 Kal, Jezioro Mamry
https://youtu.be/52E3GQKL5SI

Film zmontowany przez Łukasza Ćwieka - Operacja Ju 188, 15.04.2023 Kal, Jezioro Mamry
https://fb.watch/jXujGZ9dcX/